Ціна привабливості

Давайте почнемо з більш очевидного. Уявіть собі, що ви…

Приклад №1. Ви практична людина. Ви шукаєте зручний девайс. Вам плювати на красу. Тому між зручним девайсом і красивим девайсом ви вибираєте … красивий. Тому що красиві предмети здаються більш зручними. Цей ефект в дизайні називається “естетика-юзабіліті”.

Приклад №2. Ви любите солодке.  Ви шукаєте смачний торт. Вас не цікавить зовнішній вигляд торта… але ви вибираєте торт за зовнішнім виглядом. Тому що красива їжа здається смачнішою. Дослідження Чарльза Спенс, професора Оксфордського університету, показало, що зовнішній вигляд їжі впливає на оцінку його смаку.

Ну, з речами і тортами все зрозуміло, а як щодо красивих і привабливих людей?

Приклад №3. Ви суддя.  Вам плювати на зовнішність підсудного… але ви даєте менші терміни красивим людям за кримінальні злочини. Дослідження показують, що привабливі люди в суді отримують поблажки.

Приклад №4. Ви вчитель.  Ви абсолютно справедливо виставляєте оцінки… але красивим учням все одно виставляєте вищі оцінки, ніж некрасивим. Згідно з дослідженнями Уокера і Фреверта симпатичні школярі (школярки) і студенти (студентки) розцінюються викладачами як більш розумні і здатні – що відображається на оцінках.

А ще привабливі люди більше заробляють!  І швидше просуваються по кар’єрі. Дослідження, проведене серед випускників курсів MBA, показало, що між найбільш і найменш красивими студентами групи різниця в зарплаті становила 10-15% (за всю робочу кар’єру таким чином набігає $ 230 тис.).

Коли ми бачимо красиву людину, спрацьовує ефект ореола: нам здається, що ця людина така ж досконала і в інших сферах (добра, турботлива, привітна, щира тощо).

Отже, бути красивим вигідно? Здається, що так, але не все так однозначно.

Красивих прийнято вважати недоступними, щасливими (як мінімум, в любові), часто легковажними і навіть дурнуватими. Так що краса і привабливість не завжди приносить користь, а інколи і відверто шкодить. Наприклад:

  1. Кар’єра. Привабливого чоловіка скоріше вважатимуть хорошим працівником, а привабливу жінку – ні. Їх просто не сприймають всерйоз. Вважається, що красивих жінок цікавить тільки мода, косметика і розваги, а на щось більш серйозне і відповідальне вони не здатні. З цієї ж причини їх рідше беруть на відповідальні високі посади, у менш привабливих жінок більше шансів на успішну кар’єру. Це, звісно, гіперболізація… Але згадайте, як часто ми чуємо коментарі про, наприклад, гарну жінку в шубі або за кермом – “це їй подарували”, і як рідко чуємо думки про те, що вона сама заробила. Ну це точно сексизм, правда?
  1. Ревнощі. Одне з досліджень показало, що якщо співбесіду проводить людина однієї з вами статі, то вам може бути відмовлено в наймі, якщо інтерв’юер вважатиме, що ви більш привабливі. Таке собі несвідоме усунення конкурента.
  1. Медична допомога. Якщо ти виглядаєш гарно, складно повірити, що тебе щось болить і ти погано себе почуваєш.  Ми несвідомо сприймаємо красивих людей як здорових, тому про гарних людей лікарі схильні менше турбуватись.
  1. Самотність. Несподівано? Стереотип про те, що красуні популярні, відлякує від них багато залицяльників. Отримати відмову від жінки – дуже поширений чоловічий страх, і багато хто просто відступає, не будучи готовим потерпіти невдачу. Також поширена думка, що у красунь високі стандарти, і далеко не кожен чоловік їм відповідає. Ще часто думають, що у такої красивої точно вже хтось є, і так і не пробують знайомитись. А буває і так, коли красиві дівчата вважають, що вони завжди встигнуть вийти заміж, не сприймаючи своїх кавалерів всерйоз або присвячуючи весь свій час кар’єрі.
  1. Нав’язлива увага. Красивих людей часто сприймають винятково в сексуальному контексті, і активно проявляють відповідний інтерес. Це не завжди буває доречно, а інколи і взагалі не приємно. Стикалися з таким?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *